Aircraft N714A Data
4
aircraft records found
N714A
1985 Boeing 737-2K9, c/n 23405
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2K9 Search all Boeing 737-2K9 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 23405 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 124 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N714A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N714A
1966 Fokker F.27-400 Friendship, c/n 10295
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F.27-400 Friendship Search all Fokker F.27-400 Friendship |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 10295 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 55 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart Mk.532 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N714A |
| Mode S (ICAO24) Code | A98AE9 |
| Certification Issued | 1981-12-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1986-08-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ARAMCO ASSOCIATED CO |
| Address |
Houston, TX 77205 |
| Region | Southwestern |
N714A
Hawker Beechcraft Corp B300C, c/n FM-40
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | B300C Search all Hawker Beechcraft Corp B300C |
| Construction Number (C/N) | FM-40 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N714A |
| Mode S (ICAO24) Code | A98AE9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-10 |
| Air Worthiness Test | 2010-09-01 |
| Last Action Taken | 2010-12-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aramco Associated Co |
| Address |
Houston, TX 77032 United States |
| Region | Southwestern |
N714A
Beech C18S, c/n 6395
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C18S Search all Beech C18S |
| Construction Number (C/N) | 6395 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N714A |
| Mode S (ICAO24) Code | A98AE9 |
| Current Status | Exported to the United Kingdom |
| Delivery Date | 1951-11-13 |
| Registration Cancel Date | 1954-09-27 |
Owner
| Owner | Arabian American Oil Company |
| Address |
New York, New York United States |