Aircraft N715V Data
2
aircraft records found
N715V
1995 Socata TBM-700, c/n 108
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TBM-700 Search all Socata TBM-700 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 108 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N715V |
| Mode S (ICAO24) Code | A9907B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-19 |
| Air Worthiness Test | 1995-07-24 |
| Last Action Taken | 2011-01-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Blue Sky Tbm 700 Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N715V
Cessna A185F, c/n 18502674
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A185F Search all Cessna A185F |
| Construction Number (C/N) | 18502674 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N715V |
| Mode S (ICAO24) Code | A9907B |
| Certification Issued | 1990-04-05 |
| Last Action Taken | 1990-06-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-01-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Petersburg, AK 99833 |