Aircraft N7171A Data
2
aircraft records found
N7171A
1971 Beech 65-A90-1, c/n LM-126
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-A90-1 Search all Beech 65-A90-1 |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | LM-126 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7171A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9988A |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2002-07-18 |
| Last Action Taken | 2003-05-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-06-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Namur, Belgium |
N7171A
Raytheon Aircraft Company G58, c/n TH-2171
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | G58 Search all Raytheon Aircraft Company G58 |
| Construction Number (C/N) | TH-2171 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N7171A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9988A |
| Certification Issued | 2006-12-27 |
| Last Action Taken | 2007-01-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-01-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841112580 United States |