Aircraft N722A Data
2
aircraft records found
N722A
1982 British Aerospace BAe-125-800A, c/n 258200
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe-125-800A Search all British Aerospace BAe-125-800A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 258200 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N722A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9AAFA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-14 |
| Air Worthiness Test | 1995-11-09 |
| Last Action Taken | 2010-10-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-11-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Priority 1 Aviation Inc |
| Address |
Houston, TX 77061 United States |
| Region | Southwestern |
User contributed data
| Model | BAe-125-800A (by Admin on 2012-05-25 08:12:11) |
N722A
1942 Douglas DC3C-S1C3G (C-47), c/n 4382
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC3C-S1C3G (C-47) Search all Douglas DC3C-S1C3G (C-47) |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 4382 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N722A |
| Current Status | Written off on July 19, 2006 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |