Aircraft N724EH Data
3
aircraft records found
N724EH
2023 Bombardier Challenger 3500 (BD-100-1A10), c/n 20939
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 3500 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 3500 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 20939 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-2-1A |
Aircraft
| Registration Number | N724EH |
| Mode S (ICAO24) Code | 52331324 |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 2023-10-04 |
Owner
| Owner | HOLM LEASING LLC |
| Address |
Winter Park, FL United States |
N724EH
2016 Bombardier Challenger 350 (BD-100-1A10), c/n 20613
Latest photos of N724EH
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 350 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 350 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 20613 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-2-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N724EH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2016-04-29 |
| Registration Cancel Date | 2020-03-27 |
Owner
| Owner | Holm Leasing Llc |
| Address |
Winter Park, FL United States |
N724EH
2008 Learjet 60, c/n 346
Latest photos of N724EH
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 346 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW305A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N724EH |
| Mode S (ICAO24) Code | A9B2D4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-23 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-10 |
| Last Action Taken | 2008-06-23 |
| Current Status | de-registered |
| Delivery Date | 2012-04-03 |
| Registration Cancel Date | 2016-04-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Holm Leasing Llc |
| Address |
Orlando, FL 32819 United States |
| Region | Southern |