Aircraft N733A Data
3
aircraft records found
N733A
2004 Raytheon Hawker 800XP, c/n 258687
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Hawker 800XP Search all Raytheon Hawker 800XP |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 258687 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
| Also Registered As |
N823AM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N733A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9D630 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-01-19 |
| Air Worthiness Test | 2004-11-18 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Humana Inc |
| Address |
Louisville, KY 40213 United States |
| Region | Central |
N733A
1994 Dassault Falcon 900B, c/n 126
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900B Search all Dassault Falcon 900B |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 126 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N733A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N733A
1993 Cessna 650, c/n 650-0234
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 650 Search all Cessna 650 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 650-0234 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N733A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9D630 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-01-11 |
| Air Worthiness Test | 1999-03-01 |
| Last Action Taken | 2004-08-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-08-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HUMANA INC |
| Address |
Louisville, KY 402132019 United States |