Aircraft N7504A Data
3
aircraft records found
N7504A
2000 Destiny Powered Parachute Co DESTINY 2000, c/n 1B0131
Airframe Info
| Manufacturer | Destiny Powered Parachute Co |
| Model | DESTINY 2000 Search all Destiny Powered Parachute Co DESTINY 2000 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 1B0131 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582DCDI |
Aircraft
| Registration Number | N7504A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1CEE |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-12-14 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-22 |
| Last Action Taken | 2007-12-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clarksdale, MS 38614 United States |
| Region | Southwestern |
User Comments
Admin, 2006-03-13 05:00:00
Cancel Date: 09/20/2005
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed
N7504A
1985 Hughes 269C, c/n S1195
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269C Search all Hughes 269C |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | S1195 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N7504A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1CEE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-05-26 |
| Air Worthiness Test | 1985-06-18 |
| Last Action Taken | 2003-05-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | KINZIE INDUSTRIES INC |
| Address |
Alva, OK 73717 United States |
N7504A
New York
1958 Boeing 707-123B, c/n 17631
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-123B Search all Boeing 707-123B |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 17631 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7504A |
| Alternative Code/Name | New York |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-01-28 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |