Aircraft N7529A Data
2
aircraft records found
N7529A
2003 Lindstrand Balloons 105A, c/n 5227
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 105A Search all Lindstrand Balloons 105A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 5227 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N7529A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA250B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-10-18 |
| Air Worthiness Test | 2003-04-28 |
| Last Action Taken | 2007-10-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wadsworth, OH 44281 United States |
| Region | Great Lakes |
N7529A
Wisconsin
1960 Boeing 720-023B, c/n 18015
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 720-023B Search all Boeing 720-023B |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 18015 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 140 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3C-7 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7529A |
| Alternative Code/Name | Wisconsin |
| Current Status | De-Registered |
| Delivery Date | 1960-08-13 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |