Aircraft N752JW Data
2
aircraft records found
N752JW
2009 Vans RV-6A, c/n 24135
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 24135 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N752JW |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |
N752JW
Vans RV-6A, c/n 24135
Latest photos of N752JW
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Construction Number (C/N) | 24135 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N752JW |
| Mode S (ICAO24) Code | AA2254 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-08-18 |
| Air Worthiness Test | 2009-06-24 |
| Last Action Taken | 2011-08-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Emergency Medicine Solutions Pc |
| Address |
Arvada, CO 80007 United States |
| Region | Northwest Mountain |