Aircraft N7530A Data
2
aircraft records found
N7530A
2003 Lindstrand Balloons 120A, c/n 5237
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 120A Search all Lindstrand Balloons 120A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 5237 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N7530A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA2787 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-03-07 |
| Air Worthiness Test | 2003-07-14 |
| Last Action Taken | 2008-06-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Boulder, CO 80301 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N7530A
Alabama
1960 Boeing 720-023B, c/n 18016
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 720-023B Search all Boeing 720-023B |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 18016 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7530A |
| Alternative Code/Name | Alabama |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1960-09-22 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
Fort Worth, Texas United States |