Aircraft N7561A Data
3
aircraft records found
N7561A
2000 Bell 427, c/n 56006
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 427 Search all Bell 427 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 56006 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW207D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7561A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA32CF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-03-07 |
| Air Worthiness Test | 2001-06-07 |
| Last Action Taken | 2002-03-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-08-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N7561A
1965 Boeing 707-323C, c/n 18940 l/n 439
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-323C Search all Boeing 707-323C |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 18940 |
| Line Number (L/N) | 439 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7561A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1965-08-27 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |
N7561A
Buckeye Powered Parachute Dream Machine, c/n 3199
Airframe Info
| Manufacturer | Buckeye Powered Parachute |
| Model | Dream Machine Search all Buckeye Powered Parachute Dream Machine |
| Construction Number (C/N) | 3199 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N7561A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA32CF |
| Certification Issued | 2007-12-04 |
| Last Action Taken | 2007-12-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
West Jefferson, OH 43162 United States |
| Region | Great Lakes |
User Comments
Admin, 2005-12-23 05:00:00
Cancel Date: 08/29/2002
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Czech Republic
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Czech Republic