Aircraft N76MS Data
4
aircraft records found
N76MS
2020 Vans RV-10, c/n 41740
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-10 Search all Vans RV-10 |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 41740 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming YIO-540 SERIE |
Aircraft
| Registration Number | N76MS |
| Mode S (ICAO24) Code | AA4053 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-09-15 |
Owner
| Owner | Michael Sherman |
| Address |
CINCINNATI, OHIO 45255 United States |
N76MS
2003 Vans RV-7A, c/n 71123
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 71123 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N76MS |
| Mode S (ICAO24) Code | AA4053 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-02-02 |
| Air Worthiness Test | 2004-03-02 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mooresville, IN 46158 United States |
| Region | Great Lakes |
N76MS
Vans RV-6A, c/n 60067
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Construction Number (C/N) | 60067 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N76MS |
| Mode S (ICAO24) Code | AA4053 |
| Certification Issued | 1999-07-16 |
| Last Action Taken | 1999-07-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-09-26 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Washington, IN 475014535 United States |
User Comments
Andre Tait, 2012-09-15 15:07:02
Tait and Pretorius partnership bought this plane in June2012 and it has been exported to South Africa. It is currently hangered in Gauteng province
N76MS
Cessna 340A, c/n 340A0100
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Construction Number (C/N) | 340A0100 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N76MS |
| Mode S (ICAO24) Code | AA4053 |
| Certification Issued | 1994-09-07 |
| Last Action Taken | 1994-09-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-11-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPECIAL AIR SERVICE CORP |
| Address |
Miami, FL 33176 |