Aircraft N78BA Data
2
aircraft records found
N78BA
1998 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ1529
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ1529 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
N66CK
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N78BA |
| Mode S (ICAO24) Code | AA8E47 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-15 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-29 |
| Last Action Taken | 2009-04-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Buckley Aviation Llc |
| Address |
Swainsboro, GA 30401 United States |
| Region | Southern |
N78BA
1974 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11166
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 11166 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N78BA |
| Mode S (ICAO24) Code | AA8E47 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-09-11 |
| Air Worthiness Test | 1994-11-19 |
| Last Action Taken | 2006-01-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-05-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SSG EQUIPMENT LEASING LLC |
| Address |
Winston Salem, NC 271042339 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-10 04:00:00
Cancel Date: 05/15/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada