Aircraft N79K Data
2
aircraft records found
N79K
1946 Globe GC-1B, c/n 1398
Latest photos of N79K
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1B Search all Globe GC-1B |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 1398 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C125 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N79K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAB68D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1997-01-06 |
| Air Worthiness Test | 1956-07-06 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Beaufort, SC 29902 United States |
| Region | Southern |
N79K
Sikorsky S-76A, c/n 760098
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Construction Number (C/N) | 760098 |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N79K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAB68D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |