Aircraft N8001V Data
2
aircraft records found
N8001V
1990 Beech C90A, c/n LJ-1265
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1265 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N8001V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE46C |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1990-11-13 |
| Last Action Taken | 2009-10-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Alliance Air Parts Inc |
| Address |
Oklahoma City, OK 73117 United States |
| Region | Southwestern |
N8001V
1979 Consolidated Aeronautics Inc. LAKE LA-4-200, c/n 996
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Aeronautics Inc. |
| Model | LAKE LA-4-200 Search all Consolidated Aeronautics Inc. LAKE LA-4-200 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 996 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8001V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE46C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |