Aircraft N8007K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N8007K
2018 Piper PA-46-600TP Meridian 600, c/n 4698088
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-600TP Meridian 600 Search all Piper PA-46-600TP Meridian 600 |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 4698088 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8007K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE534 |
| Current Status | Exported to the United Kingdom |
| Delivery Date | 2018-10-11 |
| Registration Cancel Date | 2020-09-21 |
Owner
| Owner | British European Aviation Sales Incorporated trust |
| Address |
Wilmington, Delaware 19808 United States |
N8007K
1947 Stinson 108-2, c/n 108-3007
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | 108-2 Search all Stinson 108-2 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 108-3007 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8007K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE534 |
| Current Status | Exported to Canada |
| Delivery Date | 1969-05-09 |
| Registration Cancel Date | 1972-06-20 |
Owner
| Owner | Owen L. Taylor |
| Address |
Oroville, California 95965 United States |
N8007K
Consolidated Aeronautics Inc. LAKE LA-4-200, c/n 1046
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Aeronautics Inc. |
| Model | LAKE LA-4-200 Search all Consolidated Aeronautics Inc. LAKE LA-4-200 |
| Construction Number (C/N) | 1046 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N8007K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE534 |
| Last Action Taken | 1980-11-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-01-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lake Aircraft Inc |
| Address |
Gilford, NH 03249 United States |
| Region | New England |