Aircraft N802W Data
2
aircraft records found
N802W
1966 Gates Learjet 24, c/n 24-128
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 24 Search all Gates Learjet 24 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 24-128 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N802W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Farsouth Jet Services Inc |
| Address |
, United States |
N802W
Air Tractor Inc AT-802A, c/n 802A-0426
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor Inc AT-802A |
| Construction Number (C/N) | 802A-0426 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N802W |
| Mode S (ICAO24) Code | AAEB3F |
| Last Action Taken | 2011-08-15 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Owner | Air Tractor Inc |
| Address |
Olney, TX 76374 United States |
| Region | Southwestern |