Aircraft N8047K Data
2
aircraft records found
N8047K
1992 Beech F33A, c/n CE-1648
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | CE-1648 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8047K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF410 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1992-09-22 |
| Air Worthiness Test | 1992-02-13 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Antonio, TX 78213 United States |
| Region | Southwestern |
N8047K
Hughes TH-55A, c/n 6618355
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | TH-55A Search all Hughes TH-55A |
| Construction Number (C/N) | 6618355 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8047K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF410 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |