Aircraft N8049J Data
3
aircraft records found
N8049J
2012 Hawker Beechcraft 350i Super King Air (B300), c/n FL-802
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 350i Super King Air (B300) Search all Hawker Beechcraft 350i Super King Air (B300) |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | FL-802 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8049J |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF455 |
| Current Status | De-registered-exported |
| Delivery Date | 2013-03-07 |
| Registration Cancel Date | 2014-01-27 |
Owner
| Owner | SUN AVIATION INC |
| Address |
WICHITA, KANSAS 67230 United States |
N8049J
2005 Sikorsky S-92A, c/n 920029
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 920029 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
KAF991
Active with 91 Squadron
|
Aircraft
| Registration Number | N8049J |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF455 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-01-10 |
| Last Action Taken | 2007-01-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-01-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY INTERNATIONAL OPERATIONS INC |
| Address |
Stratford, CT 066159129 United States |
N8049J
Progressive Aerodyne Searey, c/n IMK048JBM
Airframe Info
| Manufacturer | Progressive Aerodyne |
| Model | Searey Search all Progressive Aerodyne Searey |
| Construction Number (C/N) | IMK048JBM |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8049J |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF455 |
| Certification Issued | 1999-06-04 |
| Last Action Taken | 2001-04-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-06-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Beaufort, SC 299012424 United States |