Aircraft N8057V Data
2
aircraft records found
N8057V
2020 Air Tractor AT-802A, c/n 802A-0845
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor AT-802A |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0845 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-67F |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8057V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF7D1 |
| Current Status | Exported to Spain |
| Delivery Date | 2020-08-14 |
Owner
| Owner | Air Tractor Incorporated |
| Address |
Olney, Texas 76374 United States |
N8057V
Bucker BU.131E Jungmann, c/n 078
Airframe Info
| Manufacturer | Bucker |
| Model | BU.131E Jungmann Search all Bucker BU.131E Jungmann |
| Construction Number (C/N) | 078 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8057V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |