Aircraft N8058V Data
2
aircraft records found
N8058V
2004 Vans RV-9A, c/n 90071
Latest photos of N8058V
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 90071 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8058V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF7F4 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2009-05-21 |
| Air Worthiness Test | 2004-10-04 |
| Last Action Taken | 2009-05-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Santa Maria, CA 93455 United States |
| Region | Western-Pacific |
N8058V
Hughes TH-55, c/n 65-18263
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | TH-55 Search all Hughes TH-55 |
| Construction Number (C/N) | 65-18263 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8058V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF7F4 |
| Certification Issued | 1980-07-09 |
| Last Action Taken | 1998-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-03-08 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | TISHOMINGO CO SHERIFFS DEPT |
| Address |
Iuka, MS 38852 United States |
| Region | Southwestern |