Aircraft N8064A Data
3
aircraft records found
N8064A
1992 Eipper QUICKSILVER SPRNT II, c/n SB005
Airframe Info
| Manufacturer | Eipper |
| Model | QUICKSILVER SPRNT II Search all Eipper QUICKSILVER SPRNT II |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | SB005 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 DCDI |
Aircraft
| Registration Number | N8064A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFB0C |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-07-30 |
| Air Worthiness Test | 2007-08-24 |
| Last Action Taken | 2007-07-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Elberta, AL 36530 United States |
| Region | Southern |
N8064A
1980 Gates Learjet 35A, c/n 35A-324
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 35A-324 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TFE731-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8064A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFB0C |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-13 |
Owner
| Owner | WFB NW Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
N8064A
1943 Douglas DC3C-S1C3G (C-47A), c/n 9831 (42-23969)
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC3C-S1C3G (C-47A) Search all Douglas DC3C-S1C3G (C-47A) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 9831 (42-23969) |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8064A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFB0C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |