Aircraft N8079R Data
2
aircraft records found
N8079R
2010 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-279
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | RB-279 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8079R |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFF81 |
| Last Action Taken | 2010-07-09 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N8079R
1969 Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-1251
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | TC-1251 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8079R |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFF81 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-03-16 |
| Air Worthiness Test | 1969-05-13 |
| Last Action Taken | 2005-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-10-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BARON CONSULTING LLC |
| Address |
Ste 120 Pmb 5783 Wilmington, DE 198081642 United States |