Aircraft N8086L Data
5
aircraft records found
N8086L
2012 Hawker Beechcraft 350i King Air (B300), c/n FL-786
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 350i King Air (B300) Search all Hawker Beechcraft 350i King Air (B300) |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | FL-786 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8086L |
| Mode S (ICAO24) Code | AB02CA |
| Last Action Taken | 2011-10-27 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N8086L
2006 Sikorsky S-92A, c/n 920041
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 920041 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CT7-8A |
Aircraft
| Registration Number | N8086L |
| Mode S (ICAO24) Code | AB02CA |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2007-01-16 |
| Last Action Taken | 2006-01-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-01-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY AIRCRAFT CORP |
| Address |
Stratford, CT 066141385 United States |
N8086L
1992 Beech B300 Super, c/n FL-86
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 Super Search all Beech B300 Super |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | FL-86 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8086L |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Beech Aircraft Corp |
| Address |
, United States |
N8086L
Lawson Richard ARVP, c/n LA8
Airframe Info
| Manufacturer | Lawson Richard |
| Model | ARVP Search all Lawson Richard ARVP |
| Construction Number (C/N) | LA8 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8086L |
| Mode S (ICAO24) Code | AB02CA |
| Certification Issued | 1999-02-22 |
| Last Action Taken | 2002-02-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-11-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lafayette, NJ 07848 United States |
N8086L
Piper PA-28-181, c/n 288090087
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 288090087 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8086L |
| Mode S (ICAO24) Code | AB02CA |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-11-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |