Aircraft N810K Data
3
aircraft records found
N810K
1982 Beech B200, c/n BB-1045
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | BB-1045 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N24BG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N810K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0A3D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-10-23 |
| Air Worthiness Test | 1984-05-02 |
| Last Action Taken | 2008-08-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Airspeed Aviation Inc |
| Address |
Dothan, AL 36303 United States |
| Region | Southern |
N810K
1981 Rockwell 695, c/n 95082
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 695 Search all Rockwell 695 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 95082 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TPE331-10-501K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N810K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0A3D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-13 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N810K
Sikorsky S-76C, c/n 760810
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76C Search all Sikorsky S-76C |
| Construction Number (C/N) | 760810 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N810K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0A3D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-30 |
| Air Worthiness Test | 2011-03-21 |
| Last Action Taken | 2011-10-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-11-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |