Aircraft N8115V Data
3
aircraft records found
N8115V
2001 Powrachute PC-2000, c/n A-162-POW
Airframe Info
| Manufacturer | Powrachute |
| Model | PC-2000 Search all Powrachute PC-2000 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | A-162-POW |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N8115V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB102E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-01 |
| Air Worthiness Test | 2007-08-10 |
| Last Action Taken | 2007-08-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Rudy, AR 72952 United States |
| Region | Southwestern |
N8115V
1959 Grumman S2F-1, c/n 686
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | S2F-1 Search all Grumman S2F-1 |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 686 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8115V |
| Current Status | de-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8115V
Piper PA-28-161 Warrior II, c/n 288016122
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Warrior II Search all Piper PA-28-161 Warrior II |
| Construction Number (C/N) | 288016122 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8115V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB102E |
| Certification Issued | 1991-08-30 |
| Last Action Taken | 1991-09-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-09-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GENERAL AVIATION SYSTEM ACFT SLS INC |
| Address |
Ft Lauderdale, FL 33309 |