Aircraft N8126V Data
3
aircraft records found
N8126V
2011 Hawker Beechcraft B200GT King Air, c/n BY-126
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | B200GT King Air Search all Hawker Beechcraft B200GT King Air |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | BY-126 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
ZS-TEG
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N8126V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1408 |
| Last Action Taken | 2011-04-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-11-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N8126V
2005 Sikorsky S-92A, c/n 920019
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 920019 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CT7 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8126V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1408 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-10-24 |
| Last Action Taken | 2005-06-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-12-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY AIRCRAFT CORP |
| Address |
Stratford, CT 066141378 United States |
N8126V
Piper PA-28-161, c/n 28-8016150
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Construction Number (C/N) | 28-8016150 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8126V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1408 |
| Certification Issued | 1994-08-02 |
| Last Action Taken | 2000-08-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-09-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CYPRESS RENTALS INC |
| Address |
Spring, TX 77379 United States |
User Comments
Admin, 2006-04-04 04:00:00
Cancel Date: 12/13/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Turkey
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Turkey