Aircraft N8130V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N8130V
2013 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-5024
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 208B-5024 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-140 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8130V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB16ED |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Registration Cancel Date | 2015-06-26 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, Kansas 67277 United States |
N8130V
Hawker Beechcraft Corp G58, c/n TH-2330
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | G58 Search all Hawker Beechcraft Corp G58 |
| Construction Number (C/N) | TH-2330 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N8130V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB16ED |
| Last Action Taken | 2011-10-27 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N8130V
Cessna A150M, c/n A1500535
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A150M Search all Cessna A150M |
| Construction Number (C/N) | A1500535 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8130V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB16ED |
| Certification Issued | 1994-02-15 |
| Last Action Taken | 1997-02-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-04-30 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | ZIA AVIATION |
| Address |
Santa Fe, NM 87501 United States |