Aircraft N8161K Data
3
aircraft records found
N8161K
1979 Grumman G-164D Ag-Cat, c/n 07D
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-164D Ag-Cat Search all Grumman G-164D Ag-Cat |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 07D |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-15AG |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8161K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB222B |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1979-12-14 |
Owner
| Owner | Gulfstream American Corporation |
| Address |
, United States |
N8161K
1969 Bell 47G-3B-2, c/n 6743
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-3B-2 Search all Bell 47G-3B-2 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 6743 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TV0-435 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8161K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB222B |
| Certification Class | Multiple |
| Certification Issued | 2004-03-31 |
| Air Worthiness Test | 1992-02-24 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
West Wareham, MA 02576 United States |
| Region | New England |
N8161K
Piper PA-34-220T, c/n 348233109
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Construction Number (C/N) | 348233109 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8161K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB222B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-15 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |