Aircraft N816GB Data
2
aircraft records found
N816GB
2012 Piper PA-46-500TP Malibu Meridian, c/n 4697496
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Malibu Meridian Search all Piper PA-46-500TP Malibu Meridian |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 4697496 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt and Whitney Canada PT6A-42A |
Aircraft
| Registration Number | N816GB |
| Mode S (ICAO24) Code | 52620076 |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Dulles, VA United States |
N816GB
Maxair Drifter MU532, c/n DR5551996
Airframe Info
| Manufacturer | Maxair |
| Model | Drifter MU532 Search all Maxair Drifter MU532 |
| Construction Number (C/N) | DR5551996 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N816GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AB203E |
| Certification Issued | 1997-05-20 |
| Last Action Taken | 2006-05-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-08-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cobbs Creek, VA 23035 United States |