Aircraft N8178W Data
3
aircraft records found
N8178W
1994 Fisher Horizon I, c/n H098
Airframe Info
| Manufacturer | Fisher |
| Model | Horizon I Search all Fisher Horizon I |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | H098 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N8178W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB26E2 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-03-14 |
| Air Worthiness Test | 1995-09-12 |
| Last Action Taken | 1999-11-17 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Marysville, CA 95901 United States |
| Region | Western-Pacific |
N8178W
1980 Piper PA-32R-301T, c/n 32R-8029073
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301T Search all Piper PA-32R-301T |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 32R-8029073 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-S1AD |
Aircraft
| Registration Number | N8178W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB26E2 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-04-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8178W
Beech C90A, c/n LJ1291
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ1291 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8178W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB26E2 |
| Certification Issued | 1991-11-01 |
| Last Action Taken | 1991-11-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 67210 |