Aircraft N8241K Data
2
aircraft records found
N8241K
1991 Beech F33A, c/n CE-1616
Latest photos of N8241K
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | CE-1616 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8241K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB423C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-07-24 |
| Air Worthiness Test | 1991-10-16 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Blytheco Inc |
| Address |
Laguna Hills, CA 92653 United States |
| Region | Western-Pacific |
N8241K
1979 Grumman-Schweizer G-164B, c/n 628B
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman-Schweizer |
| Model | G-164B Search all Grumman-Schweizer G-164B |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 628B |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8241K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB423C |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |