Aircraft N8270A Data
2
aircraft records found
N8270A
1967 Douglas DC-9-32, c/n 47037
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-9-32 Search all Douglas DC-9-32 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 47037 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 85 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-7B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8270A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB4D35 |
| Certification Issued | 1995-06-07 |
| Last Action Taken | 1995-06-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-01-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CAPITAL AIRCRAFT INC |
| Address |
Springfield, IL 62707 United States |
N8270A
1961 Piper PA-30 Twin Comanche, c/n 30-578
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-30 Twin Comanche Search all Piper PA-30 Twin Comanche |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 30-578 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-320-B1A |
| Also Registered As |
F-BOXX
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N8270A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB4D35 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2018-01-29 |
Owner
| Owner | Airtime Corp |
| Address |
Medford, OR 97504 United States |