Aircraft N8278V Data
2
aircraft records found
N8278V
1982 Boeing 767-277, c/n 22692
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-277 Search all Boeing 767-277 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22692 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 255 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8278V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8278V
Boeing 747-3B3, c/n 22870
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-3B3 Search all Boeing 747-3B3 |
| Construction Number (C/N) | 22870 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8278V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |