Aircraft N827K Data
2
aircraft records found
N827K
1989 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1180
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1180 |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY 611SER |
| Also Registered As |
XA-ASI
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N827K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB4BBD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-12-21 |
| Air Worthiness Test | 1991-11-20 |
| Last Action Taken | 2005-12-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-01-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CONDOR AVIATION CO |
| Address |
Westlake Village, CA 913615546 United States |
User Comments
Admin, 2006-03-16 05:00:00
Cancel Date: 01/11/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
N827K
Great Lakes 2T-1A, c/n 88
Airframe Info
| Manufacturer | Great Lakes |
| Model | 2T-1A Search all Great Lakes 2T-1A |
| Construction Number (C/N) | 88 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N827K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB4BBD |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1948-05-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
, |