Aircraft N8502V Data
3
aircraft records found
N8502V
1973 Piper PA-34-200, c/n 34-7350252
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200 Search all Piper PA-34-200 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 34-7350252 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8502V |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAA0A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-06-08 |
Owner
| Owner | Angel Aviation Incorporated |
| Address |
Peoria, Arizona 85381 United States |
N8502V
Air Tractor Inc AT-401B, c/n 401B-1141
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-401B Search all Air Tractor Inc AT-401B |
| Construction Number (C/N) | 401B-1141 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8502V |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAA0A |
| Last Action Taken | 2001-10-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-10-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TRADELINK INC |
| Address |
Roanoke, TX 762625787 United States |
N8502V
Rockwell International S-2R, c/n 2262R
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | S-2R Search all Rockwell International S-2R |
| Construction Number (C/N) | 2262R |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8502V |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAA0A |
| Certification Issued | 1990-03-13 |
| Last Action Taken | 1990-03-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-03-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | LEWIS AG AVIATION INC |
| Address |
Camilla, GA 31730 |