Aircraft N8503A Data
2
aircraft records found
N8503A
2016 Boeing 737-8H4, c/n 38813 l/n 6109
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8H4 Search all Boeing 737-8H4 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 38813 |
| Line Number (L/N) | 6109 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFMI CFM56-7B27E |
Aircraft
| Registration Number | N8503A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-10-07 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8503A
1966 Hughes 269A, c/n 860645
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269A Search all Hughes 269A |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 860645 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N8503A |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAA1A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-12-10 |
| Air Worthiness Test | 1984-03-16 |
| Last Action Taken | 2007-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-02-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VIRGIN VENTURES LLC |
| Address |
Houston, TX 770845642 United States |