Aircraft N856K Data
2
aircraft records found
N856K
1997 Pegazair 100, c/n 9608100
Latest photos of N856K
Airframe Info
| Manufacturer | Pegazair |
| Model | 100 Search all Pegazair 100 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 9608100 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N856K |
| Mode S (ICAO24) Code | ABBE83 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-12 |
| Air Worthiness Test | 1997-04-29 |
| Last Action Taken | 2007-09-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Larchwood, IA 51241 United States |
| Region | Central |
N856K
1970 Beech 100 King Air, c/n B-65
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 100 King Air Search all Beech 100 King Air |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | B-65 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N102LF
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N856K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | South TX Aircraft Incorporated |
| Address |
Alice, Texas United States |