Aircraft N8612K Data
2
aircraft records found
N8612K
2013 Boeing 737-8H4, c/n 36973 l/n 4389
Latest photos of N8612K
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8H4 Search all Boeing 737-8H4 |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 36973 |
| Line Number (L/N) | 4389 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 180 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-7B27E |
Aircraft
| Registration Number | N8612K |
| Mode S (ICAO24) Code | ABD536 |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 2013-03-26 |
Owner
| Owner | Southwest Airlines |
| Address |
Dallas, TX United States |
N8612K
Cessna 340A, c/n 340A0603
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Construction Number (C/N) | 340A0603 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8612K |
| Mode S (ICAO24) Code | ABD536 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |