Aircraft N8637K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N8637K
1978 Cessna 340A, c/n 340A0604
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 340A0604 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N8637K |
| Mode S (ICAO24) Code | ABDD53 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-08-19 |
| Air Worthiness Test | 1978-10-26 |
| Last Action Taken | 2009-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Commonwealth Capital Corp |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N8637K
1978 Cessna 340A, c/n 340A0481
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 340A0481 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8637K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |