Aircraft N87W Data
3
aircraft records found
N87W
1999 Piper PA-28-181, c/n 2843296
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 2843296 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-360-A1D |
Aircraft
| Registration Number | N87W |
| Mode S (ICAO24) Code | ABF5F1 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1999-11-15 |
| Last Action Taken | 2011-10-03 |
| Current Status | In Question |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Charleston, WV 25311 United States |
| Region | Eastern |
N87W
Cassutt, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Cassutt |
| Model | Search all Cassutt |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N87W |
| Mode S (ICAO24) Code | ABF5F1 |
| Certification Issued | 1986-01-10 |
| Last Action Taken | 1997-04-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-07-15 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Blue Springs, MO 64015 United States |
N87W
Gates Learjet 35A, c/n 104
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Construction Number (C/N) | 104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-2B |
| Also Registered As |
N873LP
Crashed on September 22, 1985
|
Aircraft
| Registration Number | N87W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | El Paso Products |
| Address |
Odessa, Texas United States |