Aircraft N881GB Data
2
aircraft records found
N881GB
2019 Game Composites GBI Gamebird, c/n 009
Airframe Info
| Manufacturer | Game Composites |
| Model | GBI Gamebird Search all Game Composites GBI Gamebird |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 009 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N881GB |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | individual |
| Address |
Fort Morgan, CO United States |
N881GB
1981 Cessna 441 Conquest II, c/n 441-0221
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 441 Conquest II Search all Cessna 441 Conquest II |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 441-0221 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331 SERIES |
| Also Registered As |
N441RS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N881GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Timberline Industries II, Inc |
| Address |
Lighthouse Point, FL United States |