Aircraft N8870K Data
2
aircraft records found
N8870K
B38M
2023 Boeing 737-8 MAX, c/n 42679 l/n 8591
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8 MAX Search all Boeing 737-8 MAX |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 42679 |
| Line Number (L/N) | 8591 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 175 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFMI LEAP-1B |
Aircraft
| Registration Number | N8870K |
| Alternative Code/Name | B38M |
| Mode S (ICAO24) Code | AC3A38 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2023-11-05 |
Owner
| Owner | Southwest Airlines |
| Address |
, United States |
N8870K
Cessna 340A, c/n 340A0645
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Construction Number (C/N) | 340A0645 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8870K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC3A38 |
| Certification Issued | 2001-04-04 |
| Last Action Taken | 2001-04-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-04-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | B J NICHOL & ASSOCIATES INC |
| Address |
Georgetown, TX 786281165 United States |