Aircraft N89N Data
2
aircraft records found
N89N
1967 Beech U-21A Ute, c/n LM-34
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-21A Ute Search all Beech U-21A Ute |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LM-34 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N89N |
| Mode S (ICAO24) Code | AC4427 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-05-15 |
| Air Worthiness Test | 2000-01-21 |
| Last Action Taken | 2009-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N89N
1965 Beech B-55 Baron (T-42A), c/n TF-8
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B-55 Baron (T-42A) Search all Beech B-55 Baron (T-42A) |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | TF-8 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
| Also Registered As |
65-12686
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N89N |
| Mode S (ICAO24) Code | AC4427 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-04-05 |
| Air Worthiness Test | 1988-04-26 |
| Last Action Taken | 2001-04-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-08-27 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | UNITED STATES NAVY OWNER |
| Address |
Jacksonville, FL 32212 United States |