Aircraft N9002K Data
2
aircraft records found
N9002K
1999 Air Tractor Inc AT-802, c/n 802-0078
Latest photos of N9002K
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802 Search all Air Tractor Inc AT-802 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 802-0078 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9002K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC71D4 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1999-06-18 |
| Air Worthiness Test | 1999-04-09 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Queen Bee Air Specialties Inc |
| Address |
Rigby, ID 83442 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N9002K
1978 Aérospatiale SA-315B Lama, c/n 2525
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-315B Lama Search all Aérospatiale SA-315B Lama |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 2525 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Artouste IIIB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9002K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC71D4 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |