Aircraft N9006W Data
3
aircraft records found
N9006W
2007 Sonex Sonex, c/n 0526
Airframe Info
| Manufacturer | Sonex |
| Model | Sonex Search all Sonex Sonex |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 0526 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Aerovee 2180 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9006W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC726B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-06-25 |
| Air Worthiness Test | 2007-03-06 |
| Last Action Taken | 2008-06-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Valley Center, KS 67147 United States |
| Region | Central |
N9006W
Aerostar International Inc RAVEN S49A, c/n S49A-3122
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar International Inc |
| Model | RAVEN S49A Search all Aerostar International Inc RAVEN S49A |
| Construction Number (C/N) | S49A-3122 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9006W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC726B |
| Certification Issued | 1994-04-08 |
| Last Action Taken | 1997-04-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-12-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Parsonsburg, MD 21849 United States |
N9006W
Robinson R22, c/n 0004
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Search all Robinson R22 |
| Construction Number (C/N) | 0004 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9006W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC726B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-20 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |