Aircraft N9017K Data
3
aircraft records found
N9017K
1995 Weatherly 620B, c/n 1610
Airframe Info
| Manufacturer | Weatherly |
| Model | 620B Search all Weatherly 620B |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 1610 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9017K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC763A |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-03-30 |
| Air Worthiness Test | 1996-01-09 |
| Last Action Taken | 2011-03-30 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tnt Flying Services Llc |
| Address |
Roy, UT 84067 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N9017K
1978 Piper PA-31-350, c/n 31-7852164
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-350 Search all Piper PA-31-350 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 31-7852164 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-J2BD |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9017K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N9017K
Robinson R22, c/n 0015
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Search all Robinson R22 |
| Construction Number (C/N) | 0015 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N9017K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC763A |
| Last Action Taken | 1991-04-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-05-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lerida, |