Aircraft N9040V Data
3
aircraft records found
N9040V
1999 Titan Tornado II, c/n D99912SOHK0348
Airframe Info
| Manufacturer | Titan |
| Model | Tornado II Search all Titan Tornado II |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | D99912SOHK0348 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912UL |
Aircraft
| Registration Number | N9040V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8074 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-25 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-19 |
| Last Action Taken | 2008-06-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Easton, PA 18040 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2006-04-18 04:00:00
Cancel Date: 01/21/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Colombia
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Colombia
N9040V
1988 Aerospatiale AS-355F-2 Ecureuil 2, c/n 5384
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-355F-2 Ecureuil 2 Search all Aerospatiale AS-355F-2 Ecureuil 2 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 5384 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9040V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8074 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-09-30 |
| Air Worthiness Test | 2004-11-22 |
| Last Action Taken | 2004-09-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-01-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMARANTA SALES GROUP INC |
| Address |
Miami, FL 331866584 United States |
N9040V
Weatherly 620B, c/n 1652
Airframe Info
| Manufacturer | Weatherly |
| Model | 620B Search all Weatherly 620B |
| Construction Number (C/N) | 1652 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9040V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8074 |
| Certification Issued | 2000-04-14 |
| Last Action Taken | 2000-04-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-08-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBERT & JENNIFER VEATCH INC |
| Address |
Odell, OR 970440216 United States |