Aircraft N9050V Data
2
aircraft records found
N9050V
1992 Aerostar International Inc RX 8, c/n RX8-3155
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar International Inc |
| Model | RX 8 Search all Aerostar International Inc RX 8 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | RX8-3155 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N9050V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC842B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-31 |
| Air Worthiness Test | 1992-11-05 |
| Last Action Taken | 2008-09-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Gallup, NM 87301 United States |
| Region | Southwestern |
N9050V
1989 Beech A100, c/n B-91
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A100 Search all Beech A100 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | B-91 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N9050V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC842B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-08-29 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |