Aircraft N906W Data
2
aircraft records found
N906W
2007 Rans S-7S Courier, c/n 0306431
Latest photos of N906W
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-7S Courier Search all Rans S-7S Courier |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 0306431 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912ULS |
Aircraft
| Registration Number | N906W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC876A |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-11-22 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-14 |
| Last Action Taken | 2007-01-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Coweta, OK 74429 United States |
| Region | Southwestern |
N906W
1930 Stinson SM-8A, c/n 4074
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 4074 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming R-680 |
Aircraft
| Registration Number | N906W |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Pioneer Village |
| Address |
Minden, Nebraska 68959 United States |